על ברזלים ומתכות

 
 
על הברזלים. . .

במסך המחשב שעליו אתם קוראים טקסט זה יש מרכיבי מתכת רבים, כמו גם בחוטי החשמל המחברים אותו. מתכות שונות, ובעיקר הברזל, נמצאות כל הזמן סביבנו, ואפילו בתוך גופנו. הצד המעשי מלמדת אתכם מעט אודות המתכת והברזל.

על מתכות

כמעט שלושה רבעים מהיסודות המוכרים לנו בכדור הארץ הם מתכות. אולם מתכת אינה חייבת בהכרח להיות יסוד – לעתים מדובר בחומר המורכב משילוב של יסודות שיוצר מתכת (שילוב כזה מכונה "סגסוגת").
 

לכל החומרים הללו שאנו מכנים "מתכת" יש כמה וכמה תכונות משותפות, ובראשן הולכה טובה של חשמל וחום, ואנרגיית יינון חלשה (כמות מינימום האנרגיה הדרושה לשחרור אלקטרון מאטום חומר). תכונות נוספות הן ברק מטאלי, התכה בטמפרטורה גבוהה מאוד, מבנה אטומים מיוחד ובדרך כלל גם קשיחות, שהיא תוצאה של מבנה הסריג של האטומים.
 

על אף שהתכונות הללו משותפות לכל סוגי המתכת, יש אחת המתנהגת מעט שונה מהן, והיא הכספית. מבנה האטומים שלה שונה, היא אינה טובה בהולכת חום, והיא היחידה שנשארת נוזלית בטמפרטורת חדר ממוצעת.
 

בין היסודות המתכתיים ניתן למנות את האלומיניום, הברזל, הנתרן, האשלגן, הבדיל, המגנזיום, הנחושת, הזהב והכסף. מבין הסגסוגות, מוכרים בעיקר הפלדה (שילוב של ברזל ופחמן), הארד והפליז. לסגסוגת הפלדה ניתן להוסיף כרום, ואזי להפוך אותה לפלדת אל-חלד (או בלשון העם, נירוסטה).

 

הברזל ומתכות בגוף

כאשר חושבים על מתכת, לא אחת הברזל הוא השם שעולה ראשון. זהו אינו מקרה, מכיוון שזו אכן מהמתכות הנפוצות ביותר בכדור הארץ, בו היא מופיעה בעיקר בתרכובות שונות (רק בשרידי מטאוריטים הברזל מתגלה כשהוא טהור לגמרי). אבל חומר זה אינו רק מצוי בסביבה בה אנו חיים, אלא גם הינו חלק בלתי נפרד מהגוף שלנו, כמו גם מתזונה נכונה.
 

בגוף הוא משמש כחלק מהמוגלובין, המצוי בתאי דם אדומים ומשמש ללכידתו של החמצן כדי להעבירו בזרימת הדם אל התאים השונים בגוף. אנו צורכים ברזל יום-יום כחלק מהתזונה שלנו, שכן הוא מצוי בירקות שונים, בקטניות, בבשר, בדגים ועוד. אולי מוזר לחשוב על מתכת כחלק מהתזונה ומהגוף האנושי, אולם ישנם עוד יסודות מתכתיים שמהווים חלק חשוב ומכריע בהם – הסידן, הנתרן, האשלגן וכו'.

 

המתכת, הברזל והאדם

כולנו יודעים עד כמה מהוות מתכות חלק בלתי נפרד מהחיים שלנו. הן נמצאות בכל מקום: בכלי רכב, בכלי אוכל כמו סכו"ם וסירים, בחוטי נחושת בחשמל, בברזל שבבטון המזוין ביסודות בניינים, במכשירים חשמליים, בתכשיטים, בסורגים, במעקות, בחלונות ודלתות, בגוף האדם כאמור ועוד ועוד.
 

עם זאת, למין האנושי לקח זמן להכיר את המתכת וללמוד כיצד להשתמש בה לצורכיו השונים ולעבדה לשם כך. כל זה היה פרק כה חשוב בהתפתחותו של המין האנושי, עד כי ישנן שתי תקופות בהיסטוריה שלו הקרויות על שם מתכות – תקופת הברונזה, שבה החל האדם לייצר כלים שונים מארד (סגסוגת נחושת וברזל), ולאחריה תקופת הברזל, שנמשכת למעשה גם עתה. במילים אחרות, השימוש במתכת הוא שקידם את האדם מתקופת האבן לעבר המודרניזציה של היום.
 

הברונזה (ארד) והנחושת היו הראשונות בשימוש האדם, ולאחריהן הכרת העבודה בברזל סימנה קפיצת דרך נוספת בציוויליזציה האנושית. עד היום הברזל הוא המתכת הפופולארית ביותר בעולם, כולל בסגסוגות דוגמת הפלדה והנירוסטה.  

 

 

גרסה להדפסה גרסה להדפסה       שליחה לחבר שליחה לחבר