מסגרות – מקצוע הולך ונעלם

 
 

מסגרות – מקצוע הולך ונעלם מהעולם?
עד לפני כמה שנים היו קיימים בתי ספר שמציעים מגמות מקצועיות שבהן היו לומדים למשל מסגרות. בסיום לימודיהם, היו יוצאים מהן אנשים צעירים, בעלי ידי זהב ומקצוע פרקטי לחיים. בוגרי התיכון האלה היו מתגייסים לצה"ל, שהיה נעזר בכישוריהם בתבונה. כשהיו משתחררים ויוצאים לאזרחות, היו להם כבר כמה שנים של ניסיון מאחוריהם והם היו נחשבים למקצועיים ביותר.
 
 
 
למה מקצוע המסגרות בסכנת הכחדה?

למרות היתרון הברור שמציעים לימודים מקצועיים באופן כללי ולימודי מסגרות בפרט החלה בשנים האחרונות רפורמה, שתפקידה לגרום ליותר ויותר תלמידים לבחור במסלול עיוני. הסיבה לכך היא שכל המגמות המקצועיות, וביניהן גם מסגרות, החלו לסבול מתדמית שלילית, תקציבן הלך ופחת עד שהן נעלמו כליל מהתיכונים. היום פחות מ- 30% מהתלמידים מגיעים למגמות מקצועיות ואחוזים נמוכים עוד יותר מגיעים ללימודי מסגרות. נעשה נזק בלתי הפיך למשק הישראלי, כיוון שבכל זאת מדובר בעבודות שמישהו חייב לעשות אותן, והן נתפסות כמעט בלעדית על ידי עובדים זרים.

 
מה אתה רוצה להיות כשתהיה גדול?
כיום אם תשאלו ילדים ובני נוער מה הם רוצים להיות כשיהיו גדולים, סביר להניח שהם יגידו "מפורסמים". לכל היותר הם ינקבו במקצוע עיוני נחשב, כגון: "מנהל עסקים", "פסיכולוג" או "עורך דין". סביר להניח שאף אחד מהם לא יגיד שהוא חולם להיות מסגר. אבל חשוב להבין שדווקא במדינה שמוצפת באלפי סטודנטים שלומדים מקצועות עיוניים ושמתקשים בשל כך למצוא עבודה, המסגר הוא זה שעבודתו תמיד נדרשת, ולכן גם מצליחה להניב הצלחה כלכלית, מצב שרוב האנשים שואפים להגיע אליו.
 
מה המצב כיום?

אנחנו נמצאים ככל הנראה בסיומו של עידן. אם כיום עדיין ניתן למצוא בעלי מקצוע בכל רחבי הארץ, המבצעים עבודות מתכת מכל הסוגים, הרי שמדובר בדור מבוגר יחסית, בגילאי 50 – 60, שקרב היום ולא יהיה מי שימשיך את מורשתם. בעוד כמה שנים פשוט לא נוכל יותר למצוא מסגרים, כיוון שכל העבודות הנדרשות ייעשו במפעלים. במקום יחס אישי וחם נזכה למוצרים זהים שמיוצרים באופן המוני על פסי הייצור של תאגידי הענק. 

 
האם ניתן להציל את המצב?
רק אם מישהו בעל עמדת מפתח במשרד החינוך יתפכח ויבין שצריך להציל את תעשיית המסגרות הישראלית, אולי יהיה אפשר לפתוח מחדש מגמות אשר יכשירו באופן מקצועי אלפי מתבגרים מכל קצוות הארץ. ללא ספק צריך להחזיר עטרה ליושנה ולהסביר גם לבני הנוער שצריך אנשי מקצוע שמסוגלים לבצע מלאכת כפיים. אבל עד שהחברה הישראלית לא תעשה את הסוויץ' הדרוש בחשיבה כדי לכבד את מקצוע המסגרות, לאחר שנים שעבודה זו נחשבה לגלגל ההצלה של אנשים בשולי החברה, כנראה שתהיה דרושה עבודת שכנוע מסיבית ואינטנסיבית.
 
חברת הצד המעשי הינה מומחית בביצוע עבודות בנייה, שיפוצים ומסגרות מכל הסוגים. נשמח לבצע עבורכם כל עבודה שהיא, תוך הקפדה על עיצוב יפיפה, פונקציונליות מרבית, עמידה בלוח הזמנים והענקת יחס אישי.

גרסה להדפסה גרסה להדפסה       שליחה לחבר שליחה לחבר