מדרגות

 
 
 
 
על מדרגות ועוד. . .

מדרגות הן חלק בלתי נפרד של כל בניין שיש בו יותר מקומה אחת, ומרבית הבניינים כיום הם כאלה. בשנת 1965 חוקקו את חוק התכנון והבנייה, הקובע בין היתר את התקנים לבנייתן. קיימים תקנים מסודרים באשר לגודל של כל מדרגה והמרחק ביניהן. אי עמידה בתקנים הללו עלולה לגרור קנסות.
מדרגות משמשות לא רק כאמצעי המחבר בין הקומות, אלא גם כקישוט הבית. ניתן להוסיף אותן בצורות ובגדלים שונים. מה שחשוב הוא שהגרם שלהן ישתלב טוב בבית מבחינת המרחב שתופס ומבחינת העיצוב והצבעים. כפי שנראה במאמר זה, חוקי בנייתן בבתים משותפים ובבנייני משרדים שונים מהמקובל בבתים פרטיים. מדרגות מתכת, הן תת קטגוריה בתחום המדרגות והן מיוצרות על ידי מסגריה המייצרת אותן על פי מידה. מסגריות אלו מייצרות עולמות שלמים במתכת מגרמי מדרגות ועד מדפים ושאר גדרות, שערים וכדומה.

מדרגות טרפזיות

סוג זה נחשב לאסתטי וצורתו היא צורה של טרפז. הבעיה היא שצורה זו של בנייה נחשבת ללא בטיחותית מבחינת חוק התכנון והבנייה. החוק אומר כי פינוי אנשים בשעת חרום הינו בעייתי.
השאלה היא בעיקר היכן הן ממוקמות. אם הן מיועדות לשימוש בבנייני משרדים ענקיים, עדיף להימנע מהם, אלא אם כן המרחב הקיים אינו מאפשר הקמה של גרם מסוג אחר. יחד עם זאת, אם מדובר על בית פרטי, שאינו מצריך פינוי המוני בשעת חרום, הבעלים יכולים להרשות לעצמם בנייה של סוג גרם טרפזי שכזה.

לצורכי שעת חירום

מדרגות חרום, כשמן כן הם, מיועדים לשימוש בשעת חרום. ישנן שתי צורות בהן הן מופיעותו: מחוץ למבנה או בתוך פיר מיוחד המוגן בקירות בטון, ונסגר באמצעות דלת עמידה בפני אש. הן בנויות מחומרים חסיני אש, כגון פלדה. חשוב לציין שישנם תקנים מחמירים שנועדו להציל חיי אדם, ולכן חשוב ביותר לעמוד בתקנים הללו.

 

לשטחי חוץ

מדרגות חוץ שונות מאלו הפנים ביתיות בכך שהן חשופות לאתגרים שונים. מזג האוויר משפיע באופן ישיר על עליהן, הן חשופות ללכלוך רב ולכן קצב ההתבלות שלהם הרבה יותר מהיר. מכאן שגם הגישה לבנייתן שונה מהגישה של בניית אלו המשמשות לצורכי פנים. לא כל חומר הוא חומר מתאים.
במקרים רבים הקמה של גרם חיצוני שכזה הינו תוצאה של הכרח יותר מאשר של בחירה, ולראיה, שימו לב לאלו שמחוץ למבנים, ומייד תבינו שאין דרך אחרת לבנות אותן.

 
מדרגות ספירלה
סוג זה בנוי, מן הסתם, בצורה של ספירלה, ובדרך כלל לא משמשות כראשיות במבני ציבור. יחד עם זאת, אין שום מניעה שהן תשמשנה בבית פרטי. צורה זו של חיבור בין קומות תעניק מראה מעוצב יותר לבית.
גיוון מעניין של סוג הספירלה הוא ספירלה ישירה. בעוד שספירלה רגילה בנויה סביב ציר עגול, הוסג של ספירלה ישירה בנויות על ציר משולש. בניית המתקן הזה בצורה ספירלית יכול לעזור בחיסכון מקום יקר.  אלו בוודאי שמיוצרות על ידי מסגרים מיומנים במסגריה, כמו אצלנו בצד המעשי עבודות מתכת.