חיזוק מבנים

 
 
 
 

חיזוק מבנים של הצד המעשי - הכי חזק שיש!

לעיתים בעיקר בזמן שיפוץ, ופחות בבנייה חדשה, עולה הצורך בשבירת קירות ובמיוחד הורדת עמודים, חגורות קורות וכדומה. לרוב הקבלנים, ובמיוחד ללקוחות שלא מתמצאים בכל מה שקשור לחוזק מבנים, קיים חשש מעצם הסרת והורדה של עמודים ואלמנטים מבטון בעת ביצוע שיפוצים. כולנו זוכרים היטב את המקרה המצער של אולמי ורסאי, שם הורידו עמודים , לכאורה ללא פיקוח של מהנדסים, וההמשך המצער ידוע לכל.

 

תחליף חזק כפתרון שווה ערך
מה שרוב הלקוחות הפרטיים אינם יודעים ולמרבה הצער, גם חלק מקבלני השיפוצים, הוא שניתן להוריד אלמנטים מבטון כגון עמודים. כתוצאה מחשש זה רבים מהקבלנים פשוט לא מציעים אלטרנטיבות לפירוק, ולקוחות נשארים עם העמוד "תקוע" במרכז החדר. חשוב לדעת, שניתן למעט במקרים מיוחדים, לבצע הסרה של עמודים ואלמנטים מבטון. זאת בתנאי שכנגד ההורדה של העמוד שבוצעה יועמד כתחליף פתרון חזק ושווה ערך במקום שפחות מפריע בתוך החלל.
חשוב לציין ולהזהיר- רק למהנדס בניין מותר לבצע שינויים במבנה, וזאת לאחר שבדק את תכניות הקונסטרוקציה שלו, ומצא חלופות לתמיכה.חלופות כגון קורות מתכת מסיביות ביותר המיוצרות על ידי מסגריה, צריכות להיות מיוצרות בקפידה רבה ולא בחובבנות.

בכל מקרה בו מוצעת הסרה של אלמנט קונסטרוקטיבי על ידי מהנדס ו(במיוחד הסרת עמודים) ללא התקנת אלמנט אחר במקומו, צריכה להידלק נורה אדומה אצל הקבלן, ובמיוחד אצל הלקוח. במקרה כזה רצוי ביותר לקבל חוות דעת שנייה ממהנדס נוסף.

 

חומרי מתכת לחיזוק המבנה
לעיתים קורה כי קורה כי מסירים אלמנטים מן הבטון. במקום האלמנטים שהוסרו מן הבטון עושים שימוש בחומרים מפלדה. השימוש בפלדה נובע ממספר סיבות:
א. חוזק החומר - הפלדה חזקה יותר מהבטון באופן יחסי. קורת פלדה בעובי נתון, תהיה תמיד חזקה מקורת בטון באותו עובי נתון. הדבר חשוב, משום שבדרך כלל נעדיף את הקורה המחזקת קטנה על מנת שלא תתפוס מקום בחלל החדר. 
 

ב. נוחות השימוש - בדרך בחיזוק המבנה , הקורות יגיעו מתחת לתקרה או קורה. לצקת בטון בתחתית תקרה זה לא נוח, ולכן נעדיף להניח קורות פלדה לחיזוק.

 

ג. מהירות ביצוע - גם אם כבר יצקנו קורת בטון לחיזוק המבנה, יידרשו 28 ימים עד להתחזקות המלאה של הבטון. לעומת זאת,  בקורת מתכת מרגע ההנחה, ניתן לבצע את השינויים בחדר ללא עצירה של העבודה.

 

ד. צביעה או כיסוי- את קורות החיזוק מהפלדה ניתן לצבוע או לכסות בגבס. זהו תהליך מהיר יותר בהשוואה לעבודת טיח על בטון חדש.

 

לסיכום
נראה כי השימוש בפלדה לחיזוקי מבנים הוא היעיל ביותר והמהיר ביותר. מגוון השימושים לחיזוקי מבנים בפלדה הוא גדול ביותר. אומנם, רוב החיזוקים באים בכדי לאפשר הסרת עמוד או קורה שמפריעים, אך יש מקרים בהם "גוּלחה" כל הקומה הראשונה, לאחר שבוססה על קורות פלדה.

בשלב שלאחר מכן נחפר מרתף ונבנתה הקומה הראשונה מחדש - כל זאת בזמן שהקומה השנייה שבה כלל לא בוצעה עבודה המשיכה לעמוד לאורך כל תקופת העבודה. 
אנו חוזרים ומזהירים כי אין לראות במאמר זה כל הכוונה או ייעוץ להורדת עמודים או קירות - כל שינוי במבנה יתבצע רק לאחר חתימת מהנדס בניין על התכניות! לחברת הצד המעשי יש את הנסיון והמקצועיות הדרושים לבצע עבודות מסוג זה הן בכל תחום השיפוצים והן בפעילותנו באספקת כל שירותי  עבודות מתכת ושירותי מסגריה.